1 Mayıs’ta alanlardaydık: Birlik Mücadele Zafer – Foto Galeri

1 Mayıs, işçilerin ve ezilenlerin sömürüye ve baskıya karşı kavga günüdür. 1 Mayıs, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye ve Kürdistan topraklarında da uğruna büyük bedellerin ödendiği bir mücadele günüdür.

Ülkemizde 1 Mayıs’a ekonomik krizin, yüksek enflasyonun ve işsizliğin faturasını emekçi halklara kesen iktidar anlayışının pervasızlaştığı, Kürt halkı üzerindeki faşist tahakkümün alevlendiği ve egemen düzen içi devletlû güçlerin iç hesaplaşmalarının devam ettiği politik iklimde girildi. Aynı zamanda 1 Mayıs, hapishanelerde uygulanan tecride karşı Leyla Güven şahsında simgeleşen ve binlerce kişinin bedenlerini ortaya koyduğu açlık grevi mücadelesinin yükseldiği bir kesite, emekçi sınıflarda faşizme karşı arayışların arttığı bir evreye denk geldi. Şüphesiz 1 Mayıs ezilenlerin mücadele azmine ve direncine daha da güç katan tarihsel bir görev günüdür.

Komün Dergi olarak, 1 Mayıs’ta “Faşizme ve sömürüye karşı: Birlik Mücadele Zafer” sloganıyla alanlardaydık.

Komün, İstanbul’daki mitinge Bakırköy’de katılım sağladı. Kortej boyunca sık sık “Birlik Mücadele Zafer”, “Komün saflarında zafere devrime sosyalizme” “Komün kavgada kavga her yerde”, “Rojava’da düşene dövüşene bin selam” “Yaşasın halkların kardeşleri  – Biji bratiya gelan”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganları atıldı.

İstanbul Bakırköy’deki 1 Mayıs mitinginde Komün kortejinden görüntüler ise şöyle: