Enternasyonalist devrimciler İstanbul’da anıldı

Rojava’ya yönelik son saldırılar sırasında ölümsüzleşen Özge Aydın, Kerem Pehlivan, Göze Altınöz ve Yasin Aydın için İstanbul’da anma etkinlikleri düzenlendi.  

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırıları sırasında ölümsüzleşen Türkiyeli enternasyonalist devrimciler; Özge Aydın (Ceren Güneş), Kerem Pehlivan (Demhat Günebakan), Göze Altınöz (Aynur Ada) ve Yasin Aydın (İmran Fırtına) için İstanbul’da anma etkinlikleri düzenlendi. Etkinliklere HDP İl Örgütü yöneticileri, Komün Dergi, Birleşik Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Partizan Dergi, Partizan/Yeni Demokrasi Gazetesi, Mücadele Birliği Gazetesi, Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF), Kaldıraç Dergi, Barikat Dergisi ve çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri ile daha önce Rojava topraklarında ölümsüzleşen devrimcilerin aileleri katıldı.

“Ceren Güneş’in ayak izlerini takip edeceğiz”

İlk olarak 3 Kasım 2019 tarihinde ölümsüzleşen Özge Aydın için, Komün Dergi tarafından HDP Kadıköy İlçe Örgütü’nde etkinlik düzenlendi. Etkinlik, devrim şehitleri için saydı duruşu ardından Aydın anısına hazırlanan sinevizyon gösterimiyle başladı. Daha sonra etkinlikte Aydın için Edirne, Kandıra, Kırıkkale, Tekirdağ ve Bakırköy cezaevlerinden ‘tutsak komünarlar’ adına gönderilen mektup okundu. Gönderilen mektupta Ceren Güneş’in Rojava topraklarında işgalci güçler ve cihatçı çetelerin saldırılarına karşı devrimi savunmak amacıyla ölümsüzleştiği ifade edildi. Ceren Güneş’in göğü fethetmeye niyetlenen Paris Komünarları’nın izinde olduğu, komünist devrim idealinin komutan düzeyinde bir savaşçısı olduğu vurgulandı. Mektupta son olarak ise “tarihte zulme karşı ilk taşı kim attıysa onun yolundan Ceren Güneş’in ayak izlerini takip edeceğiz” denildi.

Komün Dergi temsilcisi, yaptığı konuşmada Rojava Devrimi’ne can suyu olmuş Türkiyeli Devrimcilerin eylemlerinin romantizm veya maceracılık olarak nitelenemeyeceğini vurguladı. Rojava Devrimi’nin dar kalıplara sıkışmış ve işlevsiz hale gelmiş Türkiye Devrimci Hareketi için bir tür kopuş niteliği taşıdığını belirtti. Bütün emperyalist odakların ortaklaşarak saldırganlaştığı Suriye topraklarındaki özyönetim deneyiminin 21. yüzyılın ilk devrim deneyimi olduğunu söyleyen Komün Dergi temsilcisi, TC’nin kadim işgalci ve sömürgeci siyasetinin şimdi de AKP iktidarı eliyle bu kez de Rojava topraklarında devam ettiğini ve bu barbarlığa karşı mücadelenin Türkiye topraklarına sıçratılmasının elzem olduğunun altını çizdi.

Rojava topraklarında ölümsüzleşen devrimcilerin aileleri de ortak bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmada Ceren Güneş (Özge Aydın) için “Rojava’nın cesur bir kadını; hem doktor hem militan. Çocuklarımızın can yoldaşı” ifadeleri kullanıldı. Ölümsüzleşen devrimciler için ise “Sizler bizim yüz akımız, onurumuzsunuz. Rojava cephelerinde tarih yazdınız, tarihte sizi yazacak. Toprağın altında ve üstündeki tüm devrimcileri sevgiyle kucaklıyor, selamlıyoruz.” denildi.

Anma etkinliğinde son olarak ise siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri adına konuşmalar yapıldı.

6 Kasım 2019 tarihinde ölümsüzleşen Göze Altınöz ve Yasin Aydın için Birleşik Devrimci Parti İstanbul İl Binası’nda anma etkinliği düzenlendi. Etkinlik, Göze Altınöz, Özge Aydın, Yasin Aydın ve Kerem Pehlivan anısına gerçekleştirilen saydı duruşuyla başladı. Ardından Til Temir’de yaşamını yitirenler için hazırlanan sinevizyon gösterimiyle devam etti. Anmaya birçok siyasi parti ve demokratik kitle örgütü katıldı. Katılımcılar adına yapılan konuşmaların ardından anma etkinliği sonlandırıldı.